Blog Image

UV Geçirgenlik Testi


UV Geçirgenlik ve Koruma Faktörü / UV Permeability and Protection Factor


-AS/NZS 4399:1996


-AATCC 183/1998


-BS 7914


Son yıllarda yeryüzüne gelen günes ışınlarının bir bölümünü oluşturan ultraviole ışın yoğunluğunda artışlar gözlemlenmesi bu alanda koruyucu tekstil ihtiyacının gündeme gelmesine neden olmuştur. Özellikle cilt ve göz hastalıklarından kisiyi koruyabilme amacıyla üretilmis koruyucu Teknolojik Arastırmalar: TTED 2009 (1) 65-70 Teknik Tekstillerin Koruyucu Yapılarda Kullanımı kumasların UV geçirgenlikleri; lif cinsi,iplik cinsi,yüzey yapısı,nem içeriği,mamulün gördüğü terbiye ve bitim işlemi gibi pek çok faktörden etkilenmektedir.


Tekstiller UV radyasyonuna karsı koruma saglarken, bu asamada radyasyonun dozu da önem taşımaktadır.


Bu nedenle tekstil materyallerine UV absorban maddeler, liflerin üretimi esnasında ya da bitim islemlerinde uygulanmaktadır. UV absorban maddelerin kullanılmasıyla, tekstil ürünlerinde UV ışınlarının geçirgenliginin yoğunluk derecesi azaltılır. UV absorbanları, materyale gelen ışık tarafından oluşan olumsuz etkileri engeller.


Kumaş gözenekliliği, UV geçirgenliğini belirleyen en önemli özelliktir.Hava geçirgenliği az ve sık yapılı dokuma ve trikoların UV geçirgenliği daha az dolayısıyla koruma faktörleri yüksek olmaktadır. Genel olarak giysilerdeki nem oranı arttıkça UV geçirgenliği artmaktadır. Tekstil materyallerinin ıslak halde iken lif kesitinin sismesine bağlı olarak doku yapısı kuru haldekine kıyasla daha sıkı hale gelebilir ve gözenekliliği azalır.Bu durumda da yine tekstil materyalinin kuru ve yas haldeki UV geçirgenlikleri birbirinden farklı değer göstermektedir.


Relatif nem değeri tüm kumaslarda UV koruma faktörünü etkilemektedir. Viskon liflerinin bilinen en iyi özelliği nem alma yeteneğinin iyi olması, sisme değerinin yüksek olmasıdır. Bu nedenle relatif nem değerinin UV koruma faktörü üzerine olan en büyük etkisi viskon liflerinde ortaya çıkmaktadır. Doğal liflerden yün, UV ısınlarına karsı en iyi korumayı sağlamaktadır. Yünü, sırası ile ipek, keten ve pamuk izlemektedir. Sentetik liflerde ise en yüksek korumayı, içerdikleri titanyum dioksit nedeniyle polyester lifleri göstermektedir. Koyu renkli giysiler, açık renkli giysilere kıyasla daha yüksek koruma sağlarlar.